Statystyki

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj816
mod_vvisit_counterWczoraj1920
mod_vvisit_counterWizyt w tygodniu816
mod_vvisit_counterWizyt w miesiącu38049
mod_vvisit_counterŁącznie wizyt5290679

Online(20 minutes ago): 17
Twój IP: 35.172.230.154
,
Dziś: Sty 29, 2023

Rada Sołecka 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Robert   
piątek, 12 sierpnia 2011 09:51


Rada Sołecka Sołectwa Wieprzów

 

Tadeusz Borowicz 


Przewodniczący Rady Sołeckiej - Sołtys

Czlonkowie Rady Sołeckiej:

Ryszard Kudełko - Członek Rady Sołeckiej
Henryka Tabaka - Członek Rady Sołeckiej
Stanisław Milichiewicz - Członek Rady Sołeckiej
Stanisław Urbański - Członek Rady Sołeckiej


 

 

Poprawiony: wtorek, 16 kwietnia 2019 22:00
 
O Wieprzowie PDF Drukuj
piątek, 12 sierpnia 2011 09:40

Charakterystyka Sołectwa Wieprzów


Sołectwo Wieprzów leży w południowo-wschodniej części Gminy Tarnawatka w Powiecie Tomaszowskim, woj. lubelskie. Od  Warszawy oddalone jest o 300 km, od Lublina  o 125 km, od Zamościa    35 km, od Tomaszowa Lubelskiego 5 km, od granicy państwa w Hrebennem 22 km i od Lwowa 135 km.   W skład sołectwa wchodzą dwie miejscowości Wieprzów Tarnawacki i Wieprzów Ordynacki. Od południa i wschodu Wieprzów graniczy z Gminą Tomaszów Lubelski, od północy z miejscowością Podhucie i Huta Tarnawacka natomiast od zachodu z Tarnawatką i Tanawatka Tartakiem.

Położenie geograficzne i klimat

Wieprzów leży w prowincji niżowo - wyżynnej Środkowoeuropejskiej w dziale bałtyckim. Pod względem geograficznym obejmuje częściowo obszar Roztocza Środkowego (Tomaszowskiego) i Grzędy Sokalskiej. W centralnej części miejscowości znajduje się zbiornik wodny zwany Wieprzowe Jezioro, skąd bierze swój początek jedna z większych rzek Polski Wieprz. Na obszarze miejscowości  przeważają gleby III i IV klasy bonitacyjnej. Tereny te charakteryzują się wysokimi temperaturami powietrza, długim okresem zimy i lata, krótkim przedzimiem i przedwiośniem. Istotnym elementem mającym ogromny wpływ na klimat tego obszaru jest położenie kontynentalne i warunki lokalne, z których najistotniejszy to rozległe powierzchnie lesiste występujące na tym obszarze. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi około 7,2 -7,6°C. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, a najchłodniejszym styczeń. Lato charakteryzuje się dużą liczbą dni słonecznych - około 38% w ciągu roku. Ilość dni mroźnych w roku dochodzi do 60, z przymrozkami  do 130.  Największe opady występują latem oraz zimą, co wskazuje  na przewagę cech kontynentalnych klimatu. Klimat charakteryzuje się mroźnymi zimami i pogodnymi latami. Pokrywa śnieżna leży  tu dłużej (od 60 do 80 dni) a przymrozki jesienne występują dość wcześnie, co ma ujemny wpływ na uprawy rolnicze. Okres wegetacyjny ze średnią temperaturą powyżej 5 °C trwa przeciętnie 220 dni (od ok. 4 kwietnia do ok. 31 października). Zima trwa przeciętnie 96 dni (2 grudzień -
8 marzec), przedwiośnie - 37 dni (8 marzec - 14 kwiecień), wiosna - 59 dni (14 kwiecień - 2 czerwiec), lato - 92 dni (2 czerwiec - 2 wrzesień), jesień 57 dni (2 wrzesień - 29 październik), przedzimie - 34 dni (29 październik - 2 grudzień). Roczna suma opadów wynosi około
700 - 720 mm. Amplituda temperatur skrajnych przekracza 600C.

Infrastruktura

Wieprzów leży bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej nr 850 Tomaszów Lubelski - Hrubieszów oraz przy drodze powiatowej nr 596 Wieprzów - Tarnawatka Tartak łączącej się bezpośrednio z drogą krajową nr 17. Droga powiatowa, która  biegnie wzdłuż miejscowości jednocześnie jest granica pomiędzy Wieprzowem Tarnawackim i Wieprzowem Ordynackim. Dzięki dobrze rozbudowanej sieci komunikacyjnej Wieprzów posiada dobre połączenie z Tarnawatka , Tomaszowem Lubelskim i Lublinem. Sołectwo jest w pełni zwodociągowane oraz ztelefonizowane. 

W miejscowości znajduje się sklep spożywczo-przemysłowy, zakład stolarski, stacja paliw, punkt skupu mleka oraz cztery zakłady kowalskie. Większość mieszkańców zajmuje się rolnictwem. Część ludności pracuje w  Tomaszowie Lubelskim.

Oświata


W Wieprzowie znajduje się sześcioklasowa szkoła podstawowa, która zabezpiecza lokalne potrzeby edukacyjne. Natomiast młodzież gimnazjalna kształci się w Tomaszowie Lubelskim. Szkoła obecnie jest prowadzona przez Stowarzyszenie, które powstało głównie w celu jej prowadznia. 

Kultura

Ośrodkiem Kultury, gdzie odbywa się większość imprez kulturalnych w Wieprzowie jest Dom Strażaka, który posiada dużą salę taneczna, dwie mniejsze sale oraz kuchnię z możliwością przygotowywania posiłków. Dość często organizowane są tutaj zabawy taneczne, dyskoteki dla młodzieży oraz w okresie wakacyjnym dziecińce dla najmłodszych mieszkańców Wieprzowa. Obiekt ten jest wykorzystywany również do organizacji przyjęć weselnych. Sprzyja temu możliwość skorzystania z dostępnego na miejscu pełnego wyposażenia potrzebnego do organizacji tego typu imprez. W obiekcie znajduje się wyposażenie (krzesła, stoły, zastawa)  umożliwiające zabezpieczenie przyjęcia na 150 osób. Dom Strażaka jest również miejscem spotkań lokalnej społeczności. Odbywają się tutaj zebrania sołeckie, spotkania poszczególnych organizacji oraz wszystkie ważniejsze imprezy. W Wieprzowie dzięki aktywności jego mieszkańców działa kilka organizacji.

Religia

Mieszkańcy Wieprzowa są głownie wyznania rzymsko-katolickiego. Wieprzów nie posiada własnej  parafii lecz należy do Parafii NMP w Tomaszowie Lubelskim. Miejscem gromadzenia się wiernych jest znajdują się tu Kaplica p.w. św. Józefa, gdzie we wszystkie niedziele i święta kościelne odprawiane są Nabożeństwa. Kaplica została wybudowana w połowie lat 50-tych, a ciekawostka jest znajdujący się tu XVII-wieczny ołtarz pochodzący z Kościoła w Uhnowie, który po II Wojnie Światowej został ocalony przed zniszczeniem przez wiernych i wywieziony początkowo do Tomaszowa Lubelskiego, a później do Wieprzowa.

Sport

Na terenie Wieprzowa znajduje się jeden z lepszych obiektów sportowych w gminie Taranawatka. Jest to pełnowymiarowe boisko sportowe z małymi trybunami oraz zapleczem sportowym. Na tym obiekcie prowadzi rozgrywki drużyna piłkarska GKS Tarnawatka, w której skład wchodzą zawodnicy z terenu całej gminy. W ramach działalności GKS - u odbywają się zajęcia w dwóch grupach: starszej i juniorów. Aktualnie drużyna prowadzi rozgrywki w klasie B.

 


Imieniny

Dzisiaj : Franciszka Józefa
Jutro: Macieja Martyny
Pojutrze : Jana Marceli Ludwiki

Czas

Ulti Clocks content

Galeria Fotograficzna